Posted in MTND, mtnd 2016

DEŇ 7 Tatranské / Šarišské nosenie

mtnd 2016 sobota.png

Šatkománie – Tatranské nosenie 2016

Milí priaznivci nosenia detí! Srdečne Vás pozývame na celoslovenské vyvrcholenie Medzinárodného týždňa nosenia detí a na celoslovenský tatranský pochod. Čaká nás spoločná prechádzka, návšteva múzea bábik a neskutočné žrebovanie celoslovenskej súťaže o nádherné ceny.

Uvažovali ste niekedy nad tým, aké by to bolo, keby všetci vo Vašom okolí nosili svoje deti? Páči sa Vám takáto predstava? Už o tom nemusíte iba snívať, teraz je to skutočne tu! A môžete to zažiť na vlastnej koži!

Po úžasnom týždni plnom nosenia Vás čaká čerešnička na torte v podobe úžasného víkendu. Medzinárodný týždeň nosenia detí už tradične zavŕšime vo Vysokých Tatrách na podujatí Šátkománie – Tatranské nosenie 2016. Nie, nemusíte sa obávať, že by ste to fyzicky nezvládli. Na spoločnej prechádzke s našimi ratolesťami tentoraz nebudeme pol dňa preskakovať skaly a korene. Čaká nás príjemná a nenáročná trasa z Tatranskej Lomnice do Tatranských Matliar, ktorá má obojsmerne iba približne 5 km. Je ako stvorená na uvoľnené kecanie a relax. Ako bonus Vás a Vaše detičky čaká na ceste niekoľko prekvapení a na záver vyhodnotenie celoslovenskej súťaže. Navštívime spolu múzeum bábik a pre každého detského účastníka malé prekvapenie. Aktuálne informácie nájdete aj na facebooku.

Tatranské nosenie 2016 však nie je iba o vyššie spomínanom sprievode! Pripravený je pre vás jedinečný zážitok v podobe nezabudnuteľného víkendu, s programom od piatku až do nedele. Pre Vás, ktorí máte v pláne prežiť vo Vysokých Tatrách celý víkend, je pripravená ponuka ubytovania za zvýhodnených podmienok v hoteli Morava v Tatranskej Lomnici.

Predstavou organizátoriek je, že sa tento hotel počas týchto dní premení na skutočný nosiaci raj a miesto, kde sa budú nosiaci rodičia môcť lepšie spoznať, v pokoji sa porozprávať, nadviazať nové priateľstvá, vymeniť si vzájomne svoje nosiace zážitky a skúsenosti alebo len tak zrelaxovať. Pre ubytovaných účastníkov (ale aj pre všetkých z blízkeho okolia, ktorí sa nebudete ponáhľať domov) bude v hoteli pripravený sprievodný program v podobe debaty s vysokohorským nosičom. Môžete sa dozvedieť mnoho zážitkov a zaujímavých informácií o tejto práci a o tom, ako sa kedysi nosilo vo Vysokých Tatrách. Ak dávate prednosť aktívnemu prežívaniu svojho voľného času, môžete sa realizovať v tanci mamičiek s detičkami v Zumbuccách (testovacie nosiče budú k dispozícii) pod odborným vedením tanečnej pedagogičky Anky Kališovej z MamaDance.

Veríme, že sa po tomto víkende všetci vrátime do svojho mesta, mestečka či dediny spokojní a oddýchnutí, s príjemnými pocitmi, no najmä utvrdení v tom, že v nosení nie sme sami. Už budeme vedieť, že sme súčasťou niečoho veľkého. Budeme cítiť vzájomnú podporu celej nosiacej komunity a presvedčíme sa o správnosti toho, čo robíme.

Všetci ste čo najsrdečnejšie vítaní!

Zdroj:

http://nosma.sk/satkomanie-tatranske-nosenie-2016/ a

https://www.facebook.com/events/177859619289186/

hotel-morava-tatranska-lomnica-vysoke-tatry-slovensko-lyzovacka-ski-ubytovanie-v-na-sk-big-exteri.jpg
Hotel Morava

Šarišské nosenie 2016

Milí rodičia! Nemôžete sa zúčastniť tatranského nosenia, no veľmi by ste privítali spoločnú prechádzku či túru nosiacich rodičov vo vašom okolí? Nezúfajte! Pre tých, ktorí sa nebudú môcť zúčastniť túry v Tatrách sme pripravili alternatívny program – výstup na Šarišký hrad.

Zraz bude o 10.00 dole pod hradom na parkovisku (je tam možnosť parkovania, takže kľudne sa tam dopravíte aj autom). Pre ostatných je možnosť autobusovej dopravy, spoje z Prešova si viete zistiť tu. Overila som si aj na webe – hiking.sk, cesta je nenáročná a zvládne ju aj človek so slabšou kondičkou. Pre nás – nosiace mamy, zvyknuté na nejakú tú záťaž, to teda nebude žiaden problém :-). Ak teda zvolíte variantu verejnej dopravy, vystúpte na konečnej zastávky autobusu, odtiaľ vedie značená cesta okolo kolkárne a rodinných domov až k parkovisku pod hradom. Pokračovať budeme po spevnenej ceste, nakoľko je to vhodné najmä pre tých, ktorí idú na hrad prvýkrát. Ako píše autor blogu hiking.sk, zablúdiť je doslova nemožné (uvidíme :-D). Pri pomalom tempe a častých prestávkach trvá výstup asi hodinu – ponáhľať sa však nemusíme, veď si radi užijeme prírodu a krásnu prechádzku lesom, však? 🙂 A podľa našej mamky Lenky to s prehľadom (aj s kočíkom :-D) dáte za 45 minút. No neviem kočky, ale my to s tými deťmi v šatke či nosiči snáď za pol hodinu vybavíme :-D.

Ak by ste však nestíhali prísť na čas na zraz (teda na parkovisko), môžete nás dobehnúť voľbou inej trasy. Tú však, podotýkam, ja osobne nemám vyskúšanú. Autor blogu píše: “Polovica času sa dá ušetriť voľbou inej trasy. Spomeňme si na parkovisko pod hradom. Po pravici vidíme stromy. Ak ich obídeme, ocitneme sa na lúke, cez ktorú vedie cesta, ústiaca do lesa. Práve jej prudké stúpanie a priamočiarosť nám značne ušetrí čas. Po chvíli sa napája práve na spevnenú cestu v jej poslednom úseku.”

Keď už šťastne dorazíme na Šarišský hrad (a vydýchame sa :-D), tak nás okrem nádherného výhľadu privíta aj zrekonštruované nádvorie a celkové priestory. Na hrade je k dispozícii hradný bufet – uvidíme, aké maškrtky tam dostať kúpiť a na čo všetko nás z eufórie, že sme KONEČNE vyšľapali na “ten” hrad prehovoria naše staršie deti (či dokonca manželia :-D). Podľa informácií z webu je tam však dostať všetko to, čo od takého bufetu očakávate :-D. Deti sa vybláznia na detských preliezkách človekom aj prírodou vytvorených a všetci sa dosýta nadýchame čerstvého hradného vzduchu. Deti sa vyskáču, vyšantia a následne budú cez obed dobre spať. Rodičia dúfajme tiež.

Vstup na hrad je 1 euro. Viac informácií (aj o rodinných) cenách nájdete tu.

Tešíme sa na vás :-).

868410_sarissky-hrad.jpg


Poprosíme tých, ktorí plánujú zúčastniť sa sobotnej turistiky v Tatrách alebo doma na hrade, aby nám organizačne uľahčili prácu a vypĺnili tento Formulár na prihlasovanie.

Ďakujeme!

logo_nosime_deti_v_presove

Poznámka: v prípade nepriaznivého počasia sa výstup a opekačka na Šarišskom hrade presúva na iný termín, o ktorom vás organizátorky budú informovať. Ďakujeme za pochopenie.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s