Posted in MTND, mtnd 2016

Tlačová správa pre mesto Prešov

Tlačová správa / Press Release

Nosiaci rodičia v októbri znovu vyjdú do ulíc, aby poukázali na zásady správneho, ergonomického nosenia a aby rozprávali o pilieroch kontaktného rodičovstva (nosenie, dojčenie, bezplienkovanie, zdravé obúvanie, zdravá životospráva, a.i.) ako o prirodzenej súčasti života, ktorá pomáha docieliť naplno prežívané, aktívne rodičovstvo. Pri zrode MTND stála v roku 2008 nezisková organizácia Babywearing International, Inc. (BWI). Tá si dala za cieľ spropagovať nosenie ako všeobecne uznanú činnosť s množstvom výhod pre nosenca, ako aj pre nosiacu osobu. Snaží sa o vzdelávanie v oblasti nosenia a podporu nosiacich rodičov. Pre tento účel založilo BWI MTND, ktorý sa koná vždy začiatkom októbra a má za cieľ zvýšiť povedomie o nosení prostredníctvom médií, workshopov a akcií. Vo svetovom meradle sa MTND 2016 uskutoční od 5. do 10. októbra 2016. Témou tohtoročného MTND je heslo „Best Seat in the House“ („Najlepšie miesto na svete“), čím chcú organizátori vyjadriť, že najlepšie je deťom v rodičovskom náručí.

Táto udalosť našla prvýkrát na Slovensku odozvu vo forme pochodu v roku 2013. Oficiálnym partnerom BWI sa na Slovensku stalo O.Z. Nosma. Od roku 2014 podporuje myšlienku nosenia detí prostredníctvom siete poradkýň nosenia. Rok 2014 bol prelomový aj pre prešovskú skupinu nosičiek, ktorá funguje najmä na sociálnej sieti pod názvom „Nosíme deti v Prešove“, a ktorá v tom roku zaznačila prvý oficiálny rok svojej existencie. Skupina, založená Tatianou Novákovou, poradkyňou nosenia a koordiátorkou poradkýň O.Z. Nosma, evidovala vo svojich začiatkoch 40 členov. Dnes združuje viac než 600 nosiacich rodičov z Prešova a okolia.

Na Slovensku sa uskutoční v poradí 4. ročník MTND. Akcia sa začne v nedeľu 2. októbra 2016 v Bratislave sprievodom Starým mestom a v Košiciach účasťou na Medzinárodnom maratóne mieru, a vyvrcholí v sobotu 8. októbra 2016 celoslovenským tatranským pochodom vo Vysokých Tatrách pod názvom „Šatkománie – Tatranské nosenie 2016“. Novinkou tohto ročníka MTND je magazín Svet nosenia, ktorým chcú organizátori podporiť povedomie o nosiacej komunite a zdravom, ergonomickom nosení.

Programy ostatných dní sú v rukách jednotlivých miest a regionálnych skupín. V pondelok 3. októbra sa v Prešove a mnohých ďalších mestách na Slovensku uskutoční už tradičný sprievod nosiacich rodičov mestom. Prešov predpokladá zaujímavú účasť. Pochod má začiatok a koniec v Záhrade umenia, kde bude umiestnený infostánok a kde sa následne, v prípade priaznivého počasia, uskutoční piknik nosiacich rodičov spojený s ukážkami rôznych nosiacich pomôcok, základných úväzov a diskusia s verejnosťou.

Program ďalších dní sa bude odohrávať vždy v dopoludňajších hodinách a bude rozdelený medzi detské interiérové ihrisko Brumík a rodinné oddychové centrum Emerka. Utorok bude venovaný besedám na témy súvisiace s nosením, kontaktným rodičovstvom a prirodzenou starostlivosťou o dieťa. Účastníci sa dozvedia, ako správne podporiť psychomotorický vývin u detí, ako podporiť imunitu svojho dieťaťa pomocou zdravých olejov alebo ako sa správne starať o detské zúbky. Besedujúci budú preberať aj problematiku domácich pôrodov a metódu vaničkovania, teda „plávania“ bábätiek.

S veľkým úspechom sa minulého roku stretol projekt Živá knižnica. Patrí jej stredajšie dopoludnie a je určená študentom zdravotníckej a pedagogickej fakulty. Študenti sa v nej stretnú so „živými knihami“ – nosiacimi mamami z prešovskej podpornej skupiny, s ktorými budú v chránenom priestore diskutovať o benefitoch nosenia pre rodiča a dieťa. Každá z kníh ponúkne zaujímavý nosiaci príbeh – príbeh duly, fyzioterapeutky, laktačnej poradkyne, príbeh nosenia dieťaťa so zdravotným postihnutím a pod. Knihy budú k dispozícii aj mamičkám z prešovskej nosiacej skupiny vo svojich príbehoch o znakovaní a podpore bondingu a samoprisatia.

Vo štvrtok sa uskutoční pásmo zaujímavých aktivít pre mamy s deťmi. Tešiť sa môžete na MamaAerobic, Montessori herničku, cvičenia zamerané na psychomotorický vývin detí alebo výrobu senzomotorického, tzv. barefootového koberčeka.

V piatok bude celotýždňová oslava nosenia vrcholiť narodeninovou karnevalovou párty prešovskej podpornej skupiny. Pre tých najmenších je v spolupráci s detským interiérovým ihriskom pripravená aj bláznivá diskotéka. Nebude chýbať žrebovanie o hodnotné ceny od štedrých sponzorov a narodeninová torta.

V sobotu pripravili prešovské organizátorky alternatívny program pre rodiny, ktoré sa tatranského nosenia nebudú môcť zúčastniť. Spoločne sa vyberú na Šarišský hrad, kde ukončia program spoločnou opekačkou.

Týžden nabitý súťažiami na miestnej a celoslovenskej úrovni, worshopmi, programom, debatami a stretnutiami, budú dopĺňať zaujímavé online aktivity. Ďalšie informácie k noseniu detí a k MTND sú pre záujemcov o nosenie dostupné na webovej stránke materskej organizácie www.babywearinginternational.org. Detailné programy budú postupne zverejnené na www.nosma.sk, na FB stránke „Medzinárodný týždeň nosenia detí Slovensko“ a na webových a facebookových stránkach regionálnych skupín: na webovej stránke prešovskej skupiny https://nosimedetivpresove.wordpress.com, na FB stránke slovenskej skupiny „Nosíme naše deti“ a prešovskej skupiny „Nosíme deti v Prešove“.

najlepsie-miesto-na-svete

partneri-mtnd-2016

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s