MTND 2015

Do tretieho ročníka MTND, sa na Slovensku zapojilo 32 miest vrátane Prešova. Tematicky bolo zastrešné heslom “Objím svoj svet” (“Embrace Your world”).

Hlavnou organizátorkou v Prešove bola opäť Tatiana Nováková už so svojím tímom. Odrazilo sa to v bohatosti pripravovaného programu, ktorý sa realizoval na reálnej, aj online rovine. Účasť na tomto ročníku predčilo všetky očakávania, keďže celkovo sa na programe zúčastnilo až 400 účastníkov. Okrem toho túto akciu podporilo finančne aj materiálne 40 regionálnych partnerov a sponzorov. Akcia bola propagovaná nie len na regionálnej úrovni, ale aj celoslovenskej (na obľúbených sociálnych sieťach, vo viacerých elektronických novinách, v regionálnom rádiu, mestskom informačnom centre, či detských interiérových ihriskách a i.).

Program prebiehal každý deň počas celého týždňa a bol naplnený množstvom aktivít, určených nie len pre nosiacich rodičov, ale aj ich deti, verejnosť a ďalšie cieľové skupiny. Nektoré z aktivít sa prelínali z celoslovenským programom (Medzinárodný maratón mieru v Košiciach a turistika nosiacich rodičov vo Vysokých Tatrách).


PROGRAM MTND 2015 POČAS JEDNOTLIVÝCH DNÍ

V Prešove sa mohli Prešovčania v pondelok 5. októbra 2015 pripojiť k sprievodu nosiacich rodičov mestom. Verejnosť mala možnosť dozvedieť sa o rôznych možnostiach nosenia detí, pričom sa predvádzali názorné ukážky rôznych druhov šatiek, ergonomických nosičov a iných pomôcok určených na zdravé nosenie. Tiež prebiehali názorné ukážky úväzov v Záhrade umenia, kde sa zároveň konal aj neformálny piknik prešovskej skupiny zdravého nosenia. Sprievodu sa zúčastnilo 55 nosiacich mamičiek, ktoré sa prešli ulicami Prešova od DJZ až po Trojicu.

V utorok 6. októbra 2015 bol v spolupráci s r.o.c. Emerka pripravený program pre mamy. V doobedňajšom aj poobedňajšom bloku boli v ponuke rôzne aktivity zamerané na ich relax a oddych. Mamy mali možnosť urobiť si diagnostiku pleti, mohli sa dať skrášliť či zúčastniť sa besedy na tému Pohodový rodič, pohodové dieťa. Mohli si aj zacvičiť a zatancovať s deťmi v šatkách a nosičoch alebo si telo spevniť špeciálnymi cvikmi a tancami inšpirovanými prvkami reggae a dancehall. Tento bohatý program prilákal vyše 50 mamičiek.

Streda 7. októbra 2015 bola venovaná projektu Živá knižnica s názvom „S dieťaťom pri srdci“, ktorý sa realizoval v spolupráci s košickým centrom voľného času. Išlo o diskusie pre verejnosť a vybrané cieľové skupiny prostredníctvom netradičných vystúpení „živých kníh“, ktoré predstavovali nosiace matky z podpornej skupiny „Nosíme deti v Prešove“. Zámerom diskusie bolo prostredníctvom dialógu predstaviť svoj nosiaci príbeh v chránenom priestore a podeliť sa o svoje pozitívne, ale aj negatívne skúsenosti spojené s nosením detí. Tento projekt bol predstavený 71 študentom v odbore fyzioterapia, ako aj iným záujemcom z verejnosti, a stretol sa s veľkým a úprimným záujmom. Nosiace mamy sa prezentovali s témami ako Nosenie a dojčenie, Nosenie dieťaťa so zdravotným problémom, Nosenie z pohľadu mamy fyzioterapeutky, Nosenie a bezplienkovanie, a pod.

Štvrtok 8. októbra 2015 bol bohatý program určený deťom. V r.o.c. Emerka sa mohli najmenšie deti v dvoch blokoch tešiť na cvičenie s fitloptami, logopedické, skľudňujúce a respiračné aktivity a stimulácie, hudobno-pohybovú školu a masáž určenú pre bábätká. Pre rodičov bol pripravený stánok s modernými latkovými plienkami, beseda o bezplienkovej metóde a v spolupráci s OZ Mamila bola hlavne pre mamičky pripravená beseda s certifikovanými laktačnými poradkyňami a osobné poradenstvo pri dojčení. Mnohých rodičov zaujala ukážka pestrých aktivít z montessori dielne a hravej angličtiny pre najmenších. Štvrtok bol jedným z najrušnejších dní v rámci tohtoročného MTND a prilákal svojím pestrým programom až 114 záujemcov.

Prešovský program bol zavŕšený v piatok 9. októbra 2015 workshopom o nosení. Jeho cieľom bolo zážitkovým spôsobom poukázať na rozdiel medzi ergonomickým a neergonomickým nosením detí. 50 účastníkov sa mohlo zoznámiť s rôznymi pomôckami na nosenie, bol vytvorený aj priestor pre nácvik úväzov. Súčasťou workshopu bol i bazár šatiek, nosičov a iných nosiacich pomôcok. Zároveň boli pripravené špeciálne zľavy od miestneho eshopu, zameraného na zdravé ergonomické nosenie. Krásnou bodkou za prešovským programom bola aj narodeninová oslava prešovskej nosiacej skupiny a žrebovanie zaujímavých cien od štedrých sponzorov z prešovského regiónu. V slávnostnej atmosfére sme si vychutnali narodeninovú tortu, porozprávali sa navzájom, zabavili s našimi deťmi a tí šťastnejší z nás si domov odniesli aj ceny v celkovej hodnote vyše 1200 eur.

Okrem týchto akcií prebiehali v podpornej FB skupine „Nosíme deti v Prešove“ aj online aktivity. Boli určené pre nosiacich rodičov, ktorí okrem denného programu hľadali ďalšie nosiace zážitky a stimuly, ako aj pre tých, ktorí sa programu nemohli osobne zúčastniť, ale boli by radi participovali na myšlienke MTND. Zároveň prebiehala v priestoroch roc EMERKA po celú dobu MTND výstava fotografií nosiacich rodičov, ktorá bude v centre nainštalovaná do konca októbra.


ČO O NÁS NAPÍSALI

clanok3


FOTOGALÉRIA


SPONZORI A PARTNERI

zoznam-partnerov-mtnd.jpeg

dakujeme_sponzorom (1)

Reklamy