Posted in MTND, mtnd 2016

DEŇ 5 Aktivity pre mamy a deti

mtnd 2016 stvrtok.png

Chceme sa aj hýbať, chceme sa aj čomusi priučiť, chceme zapojiť všetky naše zmysly a čosi vyrobiť, chceme tancovať, cvičiť a byť spolu s našimi deťmi kreatívne. Tak preto tu máme štvrtkové aktivity pre maminy s deťmi, ktoré to všetko ponúkajú! 🙂

Program bude opäť prebiehať na dvoch miestach, v ROC EMERKA a DII BRUMÍK, kde medzi 09.30 a 12.00 zažijeme pri dobrej káve od Goriziana a malom občerstvení zábavu, radosť a pohodu (veríme :-)).

V EMERKE je prirpavený medzi prešovskými nosiacimi mamkami už veľmi obľúbený Mama Aerobic s charizmatickou Saškou a jej krásnou okatou Darkou. Saška svoje cvičenia predstavuje takto: MAMA AEROBIC je cvičenie pre aktívne mamičky, ktorým chýba cvičenie a pohyb a zároveň chcú mať pri sebe svoje dieťatko. Kým si mamička vychutnáva dynamické a rytmické cvičenie prispôsobené pohodliu dieťatka, ono spokojne zaspinká v šatke alebo ergonomickom nosiči. Ako dieťatko postupne rastie, tak sa pridáva postupne aj záťaž 🙂.” Ak si neviete predstaviť, ako taký MamaAerobic prebieha, skúste si pozrieť video z jednej takej hodiny ;). Viac informácií a krásnych fotiek z hodín nájdete aj na FB.

Po akčnej lekcii Mama Aerobicu a krátkom odpočinku nás už privíta Montessori svet a Marta – lektorka, ideová koordinátorka Montedomu a zároveň aj špeciálna pedagogička. Marta píše: “V mojom vstupe o Montessori pedagogike by som chcela mamičky povzbudiť k rodičovstvu a povzbudiť ich k vytváraniu vzťahu medzi rodičom a dieťaťom. Dieťa potrebuje, aby rodič mal na svoje dieťa chvíľu čas a jednoducho s ním “iba byť” alebo “iba bol”. Rodič je pre svoje dieťa prvým učiteľom a našou snahou v Montessori herničke v Emerke je vytvárať prostredie tak, aby rodič/mama mohli svoje ratolesti vzdelávať v tom, čo dieťa práve zaujíma. Predstavíme si niekoľko ukážok z praktického života, z matematiky, rozvoja reči a z prírodných vied. Možno nepotrebuje mama kupovať drahé hračky, stačí vyhľadať správne nastavené prostredie a prísť si vyskúšať, čo moje dieťa skutočne zaujíma a toto rozvíjať. Hra je učenie:-), a učenie môže byť aj zábava:-).”  

montessori.jpg
zdroj babble.com

Ani v BRUMÍKU nebudeme zaháľať, veď si program chceme hlavne užiť, no nie? 🙂 Preto sme v spolupráci s Peťkou a Soničkou pripravili zaujímave dopoludnie a aktivity. Začne Peťka, certifikovaná inštruktórka programov pre deti. Na jej utorkovú besedu o zdravom psychomotorickom vývine detí bude nadväzovať aj švrtková praktická ukážka. O tom, čo je to psychomotorický vývoj a prečo je dôležité a dobré poznať ho, ako môžeme zdravý vývoj naších detí podporiť a ktorými nevhodnými aktivitami ho naopak brzdíme, si povieme a hlavne ukážeme práve na jej workshope. Peťka vraví: Psychomotorický vývoj dieťaťa je krásne naprogramovaný prírodou a poháňany prirodzenou vnútornou motiváciou dieťaťa. My rodičia ho môžeme s našimi deťmi krásne rozvíjať alebo naopak, nevhodnými aktivitami ho brzdiť. Môžeme v pravý čas odhaliť nezdravé odchýlky v psychomotorickom vývoji naších detí a včas ich napraviť, alebo ich naopak môžeme aj spôsobiť.” Tešíme sa spolu s Peťkou na to, ako si ukážeme, ako môžeme doma deti motivovať a podporovať v správnom psychomotorickom vývoji a ukážeme si aj jednoduché cviky a hry s najmenšími do 1 roka. Pre deti od 1 roka si Peťka pripravila ukážku z jej nového, jesenného kreatívno – pohybového kurzu, ktorý je zameraný na rozvoj hrubej aj jemnej motoriky :-).

kovacova

Po prestávke už na stoly prinesieme látky, kamienky, koberec, vetvičky a iné pomôcky, ktoré budeme so Soničkou pretvárať na senzomotorický (tzv. barefootový) koberček. V rámci jej praktického workshopu a pri šálke kávy si dopoludna zaspomíname na výtvarnú výchovu :-). Soňka píše: “Spolu sa pozrieme na to, ako vytvoriť senzomotorický koberec a povieme si, čo to vlastne je. S ostatnými maminami sa budeme rozprávať o vplyve stimulácie zmyslov na vývoj mozgu. Povieme si, ako môže koberec spolupracovať na správnom vývoji svalov, členkov a nožnej klenby a pripravíme si koberec, ktorý je nenáročný na prípravu, nestojí veľa, je hračkou a zároveň terapiou, a je pekným doplnkom do detskej izby.”

Sonička bude veľmi rada, ak sa s ňou do výroby koberčeka pustíte spolu s deťmi aj vy, len vás prosí, aby ste kvôli tavnej pištoli, ktorú bude používať pri výrobe koberčeka, dali väčší pozor na svojich drobcov a ich zvedavé pršteky :-). Ďakujeme.

Zároveň vyzýva tých, ktorí si chcú už na workshope vyrobiť svoj vlastný senzomotorický koberček, aby si doniesli jednoduchý koberček na jeho výrobu. Materiálu má dosť, o ten sa nemusíte starať :-). A že sa na všetkých vo štvrtok teší aj s Karinkou, s ktorou si senzomotorické koberčeky vyrábajú aj doma :-D. 


PROGRAM V SKRATKE
ČO? Aktivity pre mamy a deti
Kde? ROC Emerka a DII Brumík
Kedy? 6.10.2016 od 09.30 – 12.00 hod.
ROC EMERKA:
  • 9.30 – 10.00 SCHÁDZANIE PRI KÁVIČKE
  • 10.00 – 10.45 Mama Aerobic so Saškou
  • 10.45 – 11.00 prestávka, kávička, občerstvenie a pokec s kámoškami
  • 11.00 – 11.45 Montessori s Martou
DII BRUMÍK:
  • 9.30 – 10.00 SCHÁDZANIE PRI KÁVIČKE
  • 10.00 – 10.45 Psychomotorické aktivity s Peťkou
  • 10.45 – 11.00 prestávka, kávička, občerstvenie a pokec s kámoškami
  • 11.00 – 11.45 DIY workshop so Soničkou
KOĽKO? 2 EURÁ ALEBO PAS V HODNOTE 8 EÚR PLATNÝ NA VŠETKY AKTIVITY ZORGANIZOVANÉ SKUPINOU NOSÍME DETI V PREŠOVE (OKREM MINIMARATÓNU A TATRANSKÉHO / ŠARIŠSKÉHO NOSENIA). V CENE KÁVA A MALÉ OBČERSTVENIE.

Program je pestrý a zaujímavý, preto príďte, pozvite svojich známych, tehotné kamarátky, nosiacich aj nenosiacich príbuzných, či svoje babky a dedkov🙂. Každý si tu nájde čosi pre seba.

logo_nosime_deti_v_presove

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s