Posted in MTND, mtnd 2016

DEŇ 4 Živá knižnica

mtnd 2016 streda.png

Predstavte si, že čítate knihu, ktorá má zaujímavý názov a obsah, ale veľa vecí by ste ešte potrebovali s niekým prediskutovať, doplniť, prípadne potvrdiť svoj názor. Mali ste niekedy príležitosť stretnúť sa s autorom knihy a uskutočniť to? Stalo sa vám, že ste sa zoznámili so zaujímavým príbehom človeka a povedali ste si: „Tak s touto osobou by som sa veľmi rád stretol a dozvedel sa o nej viac!“. Potom aj pre vás je tu Živá knižnica – metóda odbúravania predsudkov a stereotypov, zoznamovania sa s novým pohľadom na veci okolo nás. (IUVENTA)

Živé knižnice fungujú presne tak ako klasická knižnica – čitatelia prídu a požičajú si Knihu na limitovaný čas. Po prečítaní vrátia Knihu späť do knižnice, a keď chcú, môžu si požičať druhú Knihu. Ale je tu jeden rozdiel – Knihy v Živej knižnici sú ľudské bytosti a spoločne so samotnými čitateľmi vstupujú do kontaktu cez osobný dialóg. Sú reprezentantmi skupín, najčastejšie sa konfrontujúcich s určitými predsudkami a stereotypami. Často sú oni samotní obeťou diskriminácie alebo sociálneho vylúčenia. Čitateľom v takejto knižnici môže byť každý, kto je pripravený pýtať sa, počúvať a premýšľať. Knihy v Živej knižnici môžu nielen hovoriť o sebe, ale dokážu aj odpovedať na otázky čitateľov, aj vzdelávať. Najmä tých, čo majú pocit, že ich „zakotvené“ predstavy a riešenia problémov sú skutočne tie správne a žiadne iné riešenie neexistuje.

Inovatívny projekt Živých knižníc je priestor na vytvorenie konštruktívneho dialógu s ľuďmi, ktorí sa v bežnej realite nemajú príležitosť stretnúť a porozprávať. Cieľom takejto Knižnice je teda poukázať na existenciu (a neoprávnenosť) mnohých predsudkov a stereotypov v spoločnosti na určitú skupinu alebo životnú situáciu, ktorú zažívajú. Živé knižnice sú nástrojom, ktorý privádza ľudí k sebe bližšie a rešpektuje ľudskú dôstojnosť a individualitu. Toto pravidlo platí tak pre čitateľov, ako aj pre Knihy a organizátorov.

Témou našej Živej knižnice je zároveň tohtoročné motto MTND “Najlepšie miesto na svete”.  Cieľom je poukázať na pozitíva zdravého ergonomického nosenia tak pre matku, ako aj dieťa, a to prostredníctvom osobného rozhovoru s Knihami – nosiacimi mamami, v chránenom priestore bez ďalších záväzkovTento projekt organizujeme v rámci MTND pre veľkú úspešnosť už po druhýkrát, a opäť v spolupráci s Regionálnym centrom mládeže v Košiciach.

Živá knižnica bude prebiehať na dvoch miestach – v ROC EMERKA na Sekčove a DII BRUMÍK na Sídl. III.
V EMERKE je vstup LEN pre študentov vysokej školy!!!
Pre vás, milé naše členky a členovia a sú pripravené Knihy v BRUMÍKU.

Študenti sa v EMERKE stretnú s Knihami – nosiacimi mamami z prešovskej podpornej skupiny, s ktorými budú v chránenom priestore diskutovať o benefitoch nosenia pre rodiča a dieťa. Každá z kníh ponúkne zaujímavý nosiaci príbeh – príbeh duly, fyzioterapeutky, laktačnej poradkyne, príbeh nosenia dieťaťa so zdravotným postihnutím a príbeh mamky, ktorá musela kvôli zdravotným problémom ihneď po pôrode zažiť odlúčenie od svojho novonarodeného dieťatka. Knihy budú k dispozícii aj mamičkám z prešovskej nosiacej skupiny v BRUMÍKU vo svojich príbehoch o znakovaní a podpore bondingu a samoprisatia (na program je potrebné sa zaregistrovať  cez prihlasovací formulár!)

A ako bude Živá knižnica prebiehať? Čitateľ príde do “knižnice”, kde ho privíta knihovníčka a nasmeruje jeho pozornosť na postery. Postery si pripravuje každá kniha v predstihu a reprezentujú jej príbeh, ktorý bude hovoriť čitateľom. Čitateľ sa následne môže rozhodnúť, ktorú knihu si “vypožičia”. Podíde k stolíku, kde ho už privíta Kniha a v skupinke s ostatnými čitateľmi si vypočuje jej príbeh. Po ňom bude nasledovať diskusia s čitateľmi a ak čitateľ má záujem, môže knihe zanechať odkaz, teda spätnú väzbu na špeciálne pripravenom plagáte. Po celý čas si čitateľ môže vychutnať rozprávanie Knihy pri šálke horúcej kávy od Goriziana a občerstvení, ktoré nám do Živej knižnice venovala firma PALGAST Zelený strom.


Program v skratke
ČO? Živá knižnica
Kde? EMERKA a BRUMÍK
Kedy? 5.10. 2016 od 10:00-12:00 hod.
EMERKA (VSTUP LEN PRE ŠTUDENTOV)
Knihovníčky: Kamila Ritochová a Lýdia Chovancová
Knihy:
  • odborné knihy: Juliana Pramuková (fyzioterapeutka), Marcela Gogová Bérešová (laktačná poradkyňa),
  • praktické knihy: Oľga Sabatulová (nosenie dieťaťa so zdravotným problémom) a Zuzka Kohániová (môj nosiaci príbeh)
Čitatelia: študentky zdravotníckej a pedagogickej fakulty
BRUMÍK (VSTUP PRE VEREJNOSŤ)
Knihovníčky: Katarína Šmajdová Búšová, Tatiana Nováková a Michaela Palčáková
Knihy:
  • odborné knihy: Zuzana Roháčková (dula a laktačná poradkyňa)

    zuzka

  • praktické knihy: Linda Ižárová (Znakovanie)

    linda

Čitatelia: mamičky z regionálnej skupiny a verejnosť
KOĽKO? 2 EURÁ ALEBO PAS V HODNOTE 8 EÚR PLATNÝ NA VŠETKY AKTIVITY ZORGANIZOVANÉ SKUPINOU NOSÍME DETI V PREŠOVE (OKREM MINIMARATÓNU A TATRANSKÉHO / ŠARIŠSKÉHO NOSENIA). V CENE KÁVA A MALÉ OBČERSTVENIE.

Program je pestrý a zaujímavý, preto príďte, pozvite svojich známych, tehotné kamarátky, nosiacich aj nenosiacich príbuzných, či svoje babky a dedkov🙂. Každý si tu nájde čosi pre seba.

logo_nosime_deti_v_presove

V príspevku sú použité úryvky zo stránok IUVENTY, ktorá zastrešuje projekt Živá knižnica. Na jej stránkach nájdete aj ďalšie zaujímavé informácie o projekte, a to napr. Kde sa vzali živé knižnice, Kto je kto v Živej knižnici, a pod.
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s