Predstavte si, že čítate knihu, ktorá má zaujímavý názov a obsah, ale veľa vecí by ste ešte potrebovali s niekým prediskutovať, doplniť, prípadne potvrdiť svoj názor. Mali ste niekedy príležitosť stretnúť sa s autorom knihy a uskutočniť to? Stalo sa vám, že ste sa zoznámili so zaujímavým príbehom človeka a povedali ste si: „Tak s touto osobou by som sa veľmi rád stretol a dozvedel sa o nej viac!“. Potom aj pre vás je tu Živá knižnica – metóda odbúravania predsudkov a stereotypov, zoznamovania sa s novým pohľadom na veci okolo nás. (IUVENTA)
Živé knižnice fungujú presne tak ako klasická knižnica – čitatelia prídu a požičajú si Knihu na limitovaný čas. Po prečítaní vrátia Knihu späť do knižnice, a keď chcú, môžu si požičať druhú Knihu. Ale je tu jeden rozdiel – Knihy v Živej knižnici sú ľudské bytosti a spoločne so samotnými čitateľmi vstupujú do kontaktu cez osobný dialóg. Sú reprezentantmi skupín, najčastejšie sa konfrontujúcich s určitými predsudkami a stereotypami. Často sú oni samotní obeťou diskriminácie alebo sociálneho vylúčenia. Čitateľom v takejto knižnici môže byť každý, kto je pripravený pýtať sa, počúvať a premýšľať. Knihy v Živej knižnici môžu nielen hovoriť o sebe, ale dokážu aj odpovedať na otázky čitateľov, aj vzdelávať. Najmä tých, čo majú pocit, že ich „zakotvené“ predstavy a riešenia problémov sú skutočne tie správne a žiadne iné riešenie neexistuje.
Inovatívny projekt Živých knižníc je priestor na vytvorenie konštruktívneho dialógu s ľuďmi, ktorí sa v bežnej realite nemajú príležitosť stretnúť a porozprávať. Cieľom takejto Knižnice je teda poukázať na existenciu (a neoprávnenosť) mnohých predsudkov a stereotypov v spoločnosti na určitú skupinu alebo životnú situáciu, ktorú zažívajú. Živé knižnice sú nástrojom, ktorý privádza ľudí k sebe bližšie a rešpektuje ľudskú dôstojnosť a individualitu. Toto pravidlo platí tak pre čitateľov, ako aj pre Knihy a organizátorov.
Témou našej Živej knižnice je zároveň tohtoročné motto MTND “Najlepšie miesto na svete”. Cieľom je poukázať na pozitíva zdravého ergonomického nosenia tak pre matku, ako aj dieťa, a to prostredníctvom osobného rozhovoru s Knihami – nosiacimi mamami, v chránenom priestore bez ďalších záväzkov. Tento projekt organizujeme v rámci MTND pre veľkú úspešnosť už po druhýkrát, a opäť v spolupráci s Regionálnym centrom mládeže v Košiciach.
Živá knižnica bude prebiehať na dvoch miestach – v ROC EMERKA na Sekčove a DII BRUMÍK na Sídl. III.V EMERKE je vstup LEN pre študentov vysokej školy!!!Pre vás, milé naše členky a členovia a sú pripravené Knihy v BRUMÍKU.
Študenti sa v EMERKE stretnú s Knihami – nosiacimi mamami z prešovskej podpornej skupiny, s ktorými budú v chránenom priestore diskutovať o benefitoch nosenia pre rodiča a dieťa. Každá z kníh ponúkne zaujímavý nosiaci príbeh – príbeh duly, fyzioterapeutky, laktačnej poradkyne, príbeh nosenia dieťaťa so zdravotným postihnutím a príbeh mamky, ktorá musela kvôli zdravotným problémom ihneď po pôrode zažiť odlúčenie od svojho novonarodeného dieťatka. Knihy budú k dispozícii aj mamičkám z prešovskej nosiacej skupiny v BRUMÍKU vo svojich príbehoch o znakovaní a podpore bondingu a samoprisatia (na program je potrebné sa zaregistrovať cez prihlasovací formulár!)
A ako bude Živá knižnica prebiehať? Čitateľ príde do “knižnice”, kde ho privíta knihovníčka a nasmeruje jeho pozornosť na postery. Postery si pripravuje každá kniha v predstihu a reprezentujú jej príbeh, ktorý bude hovoriť čitateľom. Čitateľ sa následne môže rozhodnúť, ktorú knihu si “vypožičia”. Podíde k stolíku, kde ho už privíta Kniha a v skupinke s ostatnými čitateľmi si vypočuje jej príbeh. Po ňom bude nasledovať diskusia s čitateľmi a ak čitateľ má záujem, môže knihe zanechať odkaz, teda spätnú väzbu na špeciálne pripravenom plagáte. Po celý čas si čitateľ môže vychutnať rozprávanie Knihy pri šálke horúcej kávy od Goriziana a občerstvení, ktoré nám do Živej knižnice venovala firma PALGAST Zelený strom.
Program v skratke
ČO? Živá knižnica
Kde? EMERKA a BRUMÍK
Kedy? 5.10. 2016 od 10:00-12:00 hod.
EMERKA (VSTUP LEN PRE ŠTUDENTOV)
Knihovníčky: Kamila Ritochová a Lýdia Chovancová
Knihy:
-
odborné knihy: Juliana Pramuková (fyzioterapeutka), Marcela Gogová Bérešová (laktačná poradkyňa),
-
praktické knihy: Oľga Sabatulová (nosenie dieťaťa so zdravotným problémom) a Zuzka Kohániová (môj nosiaci príbeh)
Čitatelia: študentky zdravotníckej a pedagogickej fakulty
BRUMÍK (VSTUP PRE VEREJNOSŤ)
Knihovníčky: Katarína Šmajdová Búšová, Tatiana Nováková a Michaela Palčáková
Knihy:
-
odborné knihy: Zuzana Roháčková (dula a laktačná poradkyňa)
-
praktické knihy: Linda Ižárová (Znakovanie)